BiH: Ministar sigurnosti Radončić za angažiranje vojske na granicama

Twitter

Bosna i Hercegovina trebala bi koristiti svoju vojsku u zaštiti granica od ilegalnih migracija ukoliko se i druge države regije odluče ne primjenu takvih mjera, ocijenio je u srijedu ministar sigurnosti BiH Fahrudin Radončić.

“Mi imamo legitimno pravo da u obrani svog suvereniteta, svog načina života i svojih građana iskoristimo sve potencijale. Ukoliko druge zemlje na svoje granice postavljaju svoje vojske ne vidim nijednog ozbiljnog razloga da to ne uradi i BiH”, kazao je Radončić novinarima u Sarajevu.

Ministar sigurnosti rekao je kako se sada mogu koristiti samo logistički resursi oružanih snaga BiH, odnosno šatori, cisterne s vodom, koji bi se koristili za improvizirana naselja u koje bi se smještalo migrante, no ukoliko dođe do “veoma lošeg scenarija” Predsjedništvo BiH moralo bi pokazati jedinstvo i donijeti odluku o angažiranju vojske na granicama.

Takve prijedloge i ranije je iznosio Radončićev prehodnik na mjestu ministra sigurnosti Dragan Mektić, no član Predsjedništva BiH Milorad Dodik odlučno je odbio dati suglasnost za angažiranje vojske, čak i radi pružanja logostičke potpore graničnim policajcima.



Dodik je takvo stajalište obrazlagao objašnjenjem kako ne želi dopustiti da se na teritoriju Republike Srpske raspoređuju bilo kakve snage osim entitetske policije, unatoč činjenici da ona nema ni dovoljno ljudi niti opreme da bi zaštitila granicu odnosno učinkovito pomogla državnoj graničnoj policiji.

O novim mjerama koje predlaže Radončić u četvrtak bi, na izvanrednoj sjednici, trebalo raspravljati Vijeće ministara, no neizvjesno je što to tijelo uopće može poduzeti s obzirom da srpski ministri slijede Dodikov zahtjev da se blokira donošenje bilo kakvih odluka u tijelima državne vlasti sve dok se ne donese novi zakon o Ustavnom sudu BiH i iz njega eliminiraju strani suci.

Ta blokada započela je sredinom siječnja i trebala bi trajati najmanje dva mjeseca.

Strah od migrantske invazije Europom znatno je porastao 29. veljače kada je Turska otvorila granice i odlučila da će prema Europskoj uniji pustiti više od 17 000 migranata. Pitanje migranata postalo je od tada i jedna od glavnih tema u Hrvatskoj.

Saborski zastupnici imaju raznolike reakcije na ovu krizu. Ivan Pernar ističe da je cilj ilegalnih migranata zavladati Europom i promijeniti strukturu stanovništva, Miro Bulj traži da reakciju predsjednika Vlade Andreja Plenkovića i smatra da pitanje migranata mora postati glavna tema i na razini EU, a Hrvatska bi u tome svakako trebala igrati glavnu ulogu s obzirom na to da predsjeda Vijećem EU. Jedni zastupnici žele pak hrvatsku vojsku na granici, a drugi pozivaju na humanost.

Još uvijek se ne zna kako će se Hrvatska točno postaviti kada migrantski val dođe do naše granice, a sudeći prema posljednjim događajima na grčkoj granici, samo je pitanje vremena kada će se to dogoditi.

MIGRANTSKA INVAZIJA Balkan nije spreman za ovu krizu: Evo kakva je situacija u BiH

Komentari