Cijene nafte u blagom oporavku nakon najava mjera za stabilizaciju i poruka iz Rusije

ilustracija

Cijene nafte prekoračile su u utorak na međunarodnim tržištima razinu od 37 dolara, poduprte najavom poticajnih mjera za gospodarstvo i porukom Rusije da je moguć nastavak razgovora s Organizacijom zemalja-izvoznica nafte (OPEC) o proizvodnji.

Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 2,80 dolara u odnosu na prethodno zatvaranje, na 37,16 dolara. Jučer je zaključila trgovanje u minusu 10,91 dolar.

Na američkom se tržištu barelom danas trgovalo po 2,42 dolara višoj cijeni, od 33,55 dolara. Jučer je zaključila trgovanje u minusu 10,15 dolara.

Na početku trgovanja cijene je potaknula izjava američkog predsjednika Donalda Trumpa da će poduzeti “velike” korake kako bi zaštitio američko gospodarstvo od utjecaja širenja koronavirusa.



Japanska vlada planira pak potrošiti više od četiri milijarde dolara u drugom paketu mjera za suzbijanje posljedica epidemije.

Pozornost tržišta privukla je i izjava ruskog ministra energetike Aleksandera Novaka da ne isključuje mogućnost zajedničkih mjera za stabilizaciju tržišta. Dodao je i da bi sljedeći sastanak OPEC-a i njegovih saveznika među neovisnim proizvođačima trebao biti održan u svibnju ili lipnju.

Ministar energetike Saudijske Arabije kazao je pak za Reuters da ne vidi potrebe za takvim sastankom ako se ne postigne dogovor o mjerama koje bi valjalo poduzeti kako bi se ublažio utjecaj epidemije koronavirusa na potražnju i cijene.

“Ne vidim razloga za sastanke u svibnju odnosno lipnju jer bi se time samo demonstriralo da nismo napravili ono što smo trebali s obzirom na krizu, da nismo poduzeli potrebne mjere”, kazao je princ Abdulaziz bin Salman.

Potres na naftnim tržištima izazvala je krajem prošlog tjedna Rusija odbijanjem predloženog smanjenja opskrbe za dodatnih 1,5 milijuna dnevno, povrh već utanačenih 1,7 milijuna dnevno. Saudijska Arabija uzvratila je najavom sniženja službene cijene nafte za šest do osam barela i povećanja proizvodnje u travnju.

Saudijci su najavili da će u travnju proizvoditi 12,3 milijuna barela dnevno, znatno više od sadašnjih 9,7 milijuna barela, prema riječima čelnika Saudi Aramca Amina Nassera.

U travnju ćemo proizvoditi 300 tisuća barela dnevno više od aktualnog maksimalnog kapaciteta koji iznosi 12 milijuna barela dnevno, kazao je Nasser u priopćenju za Reuters.

“Cjenovni ratovi i pandemije nisu novost na robnim tržištima, ali jest njihovo poklapanje. To još nismo vidjeli”, ističu analitičari RBC-a.

Dodatnu potporu cijenama nafte pružila je i vijest da je kineski predsjednik Xi Jinping posjetio Wuhan, žarište epidemije koronavirusa, prvi puta od njezina izbijanja.

Niske cijene nafte zadaju glavobolje i američkim proizvođačima koji smanjuju troškove poslovanja a mogli bi srezati i proizvodnju, posebno s obzirom na manju potražnju zbog epidemije.

“Kada razmotrite zaduženost sektora, sadašnja razina proizvodnje uz cijene od 30 dolara jednostavno je neisplativa”, tumači Jonathan Barratt iz Probis Groupa.

Odvojeno je OPEC jutros izvijestio da je cijena barela referentne košarice nafte njegovih članica u ponedjeljak iznosila 34,71 dolar, što znači da je bila 13,62 dolara niža nego prethodnog dana trgovanja.

Komentari