KADA DOĐE EURO, KUDA S KUNSKIM NOVČANICAMA? HNB i MORH traže štićeni prostor za pohranu

Photo: Robert Anic/PIXSELL

Još je vrlo malo vremena ostalo do uvođenja eura, a nakon toga kunske novčanice odlaze u skladište. Građani će kovanice moći zamijeniti eurom u roku od tri godine, a za zamjenu papirnatih nema ograničenja, piše Jutarnji list.

U prva dva tjedna 2023. godine, ako se ostvare planovi Vlade i HNB-a o uvođenju eura, građani će moći plaćati objema valutama. U slučaju da koriste kune, mogući ostatak novca vraćat će im se u eurima, a HNB će “sakupljati kune”.

Kada prođu ta dva prijelazna tjedna, u upotrebi će biti samo euri.

No, što će nakon toga biti s novčanicama i kovanicama kuna? U emisiji RTL Direkt, guverner Boris Vujčić rekao je da će veći problem biti što učiniti s milijardu i 100 milijuna kovanica, za koje je potreban prostor “u 120 električnih tramvaja ZET-a” nego što je to slučaj za pola milijardi papirnatog novca.



Tijekom tri godine kovanice kune će se morati pohraniti i čuvati, a nakon toga i adekvatno zbrinuti. Kada je riječ o papirnatim novčanicama, paralelno s povlačenjem iz optjecaja one će se sukcesivno uništavati “na sustavima za obradu novčanica koji imaju i mogućnost njihova uništavanja”.

Budući da se nakon proteka trogodišnjeg roka kovanice kune više neće moći zamijeniti za eure te više neće imati ulogu sredstva plaćanja, u HNB-u ističu da će se moći adekvatno zbrinuti bez ikakvog rizika da se opet pojave u zamjeni. Prije nego što se to trajno riješi, rješenje bi trebao biti neki vojni prostor.

“Pokrenuta je suradnja s Ministarstvom obrane u iznalaženju adekvatnog, nadziranog i štićenog prostora koji će Hrvatska narodna banka unajmiti za potrebe pohrane povučenih kovanica kune”, naglašavaju u HNB-u.

Inače, sklapanje ugovora o najmu s Ministarstvom obrane očekuje se potkraj prve polovine sljedeće godine.

Sredinom ljeta trebao bi biti poznat i konačni odgovor europskih institucija o tome ispunjava li Hrvatska sve kriterije za uvođenje eura početkom 2023. Na pitanje kakva je bila praksa drugih zemalja prilikom uvođenja eura i povlačenja nacionalnih novčanica i kovanica, u HNB-u napominju da je potrebno uzeti u obzir cjelokupan vremenski, prostorni, tehničko-tehnološki i ekološki kontekst u kojem se to odvijalo, piše Jutarnji list.

Komentari