Azijske burze pale, dolar blago oslabio

Pixabay

Na azijskim su burzama u utorak cijene dionica pale s najviših razina u 18 mjeseci, pri čemu je obujam trgovanja skroman jer se na mnogim burzama zbog novogodišnjih praznika ne radi ili se radi skraćeno.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,4 posto, pa je skliznuo s najviše razine od polovice 2018.

Na većini azijskih burzi jutros se trgovalo skraćeno ili se uopće nije radilo.

U Australiji su u skraćenom trgovanju cijene dionica pale više od 1,5 posto, dok su u Hong Kongu skliznule 0,3 posto. U Šangaju su, pak, blago porasle.



Kineske ulagače ponešto je ohrabrio jutros objavljeni podatak o nešto većem rastu aktivnosti u proizvodnom sektoru u prosincu nego što se očekivalo.

S druge strane, ulagače je na oprez naveo jučerašnji pad svih indeksa na Wall Streetu s rekordnih razina.

Posljedica je to odluke dijela ulagača o povlačenju zarade s tržišta nakon što su cijene dionica posljednjih tjedana snažno porasle.

S&P 500 indeks dosezao je rekordne razine u devet od posljednjih 11 trgovinskih dana, zahvaljujući dogovoru između SAD-a i Kine o prvoj fazi trgovinskog sporazuma, što bi moglo zaustaviti trend usporavanja rasta dva najveća svjetska gospodarstva.

Prema dogovoru, Washington će smanjiti ili ukinuti niz carina na uvoz kineskih proizvoda, dok će Peking kupovati više američkih poljoprivrednih proizvoda i smanjiti carine na uvoz niza američkih proizvoda.

Peter Navarro, trgovinski savjetnik u Bijeloj kući, kazao je jučer da će sporazum vjerojatno biti potpisan idućega tjedna, ali da će točan datum objaviti predsjednik SAD-a Donald Trump.

Kineski mediji pišu, pak, da će zamjenik kineskog premijera Liu He otputovati krajem ovoga tjedna u Washington kako bi potpisao sporazum.

No, te vijesti nisu osobito utjecale na tržište.

“Mnogi trgovci i portfelj menadžeri postigli su svoje ciljeve i ne žele svoje rezultate dovesti u opasnost. Stoga nije neobično pred kraj godine vidjeti povlačenje zarade s tržišta”, kaže Quincy Krosby, analitičarka u tvrtki Prudential Financial.

Od početka godine S&P 500 indeks porastao je oko 28 posto, što je njegov najveći dobitak od 2013.

To se ponajviše zahvaljuje smanjenju kamata američke središnje banke u tri navrata za po 0,25 postotnih bodova i poboljšanju trgovinskih odnosa između SAD-a i Kine.

To je pozitivno utjecalo i na ostale svjetske burze. Tako je od početka godine azijski MSCI indeks na dobitku oko 16 posto, dok je MSCI indeksa svih svjetskih burzi ove godine osvojio 23,8 posto.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica ove je godine porastao oko 24 posto, što je njegov najveći skok od 2009. godine.

Dolar oslabio

A na valutnim je tržištima dolar jutros blago oslabio. Njegov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 96,68 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 96,73 boda.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 109,08 na 108,75 jena.

Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1215 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1194 dolara.

Cijene su nafte, pak, blago pale. Cijena barela na američkom tržištu jutros je skliznula 0,18 posto, na 61,57 dolara, dok je na londonskom tržištu barel pojeftinio 0,15 posto, na 66,57 dolara.

Od početka godine cijena barela na londonskom tržištu porasla je oko 24, a na američkom oko 36 posto, što je njihov najveći godišnji skok u posljednje tri godine.

To se ponajviše zahvaljuje smanjenju proizvodnje OPEC-a i saveznica te organizacije, uključujući Rusiju.

Komentari