Wall Street ojačao, središnje banke ubrizgavaju novac

Na Wall Streetu su u četvrtak cijene dionica porasle, nakon što su vlasti širom svijeta poduzele niz fiskalnih i monetarnih mjera kako bi podržale financijska tržišta, koja su pod pritiskom strahovanja od recesije zbog širenja koronavirusa.

Dow Jones ojačao je 188 bodova ili 0,95 posto, na 20.087 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,47 posto, na 2.409 bodova, a Nasdaq indeks 2,33 posto, na 7.150 bodova.

Nakon vrlo nesigurnog trgovanja, tijekom kojeg je S&P 500 u jednom trenutku bio u minusu više od 3 posto, indeksi su ipak uspjeli dočekati kraj trgovanja u pozitivnom području.

To se zahvaljuje nizu mjera najvećih središnjih banaka u svijetu koje povećavaju likvidnost na financijskim tržištima.



Tako su čelnici Europske središnje banke (ECB) s jučerašnje izvanredne sjednice poručili da će tijekom ove godine kupovati obveznice u iznosu od 750 milijardi eura.

Japanska središnja banka pokrenula je, pak, kupnju japanskih državnih obveznica u iznosu od 9,2 milijarde dolara.

Australska središnja banka srezala je, po drugi put u mjesec dana, ključne kamate, i to na rekordno niskih 0,25 posto te najavila otkup državnih obveznica.

Američka središnja banka Fed također na različite načine povećava likvidnost na tržištima.

Nužne su i fiskalne mjere

No, nužne su i agresivne fiskalne mjere, kažu analitičari, dok vlasti širom svijeta pokušavaju pomoći gospodarstvima, čiji su dijelovi paralizirani zbog strogih mjera u borbi protiv širenja koronavirusa.

“Nije sve u Fedu. Važna je i fiskalna strana jednadžbe. Glavno je pitanje na tržištima koliko je sredstava zapravo potrebno, a ozbiljnost krize sugerira da će biti nužni iznosi o kojima nitko prije nije ni pomišljao”, kaže Quincy Krosby, analitičarka u tvrtki Prudential Financial.

Pandemija koronavirusa izazvala je, naime, velike poremećaje u nabavnim lancima i potražnji širom svijeta, a mnoge su zemlje zatvorile škole, zabranile javna okupljanja, odgodile sportske i kulturne događaje…

Zbog toga vlasti širom svijeta – od Velike Britanije i Francuske do Kine, Japana i SAD-a – nastoje podržati gospodarstva golemim paketima pomoći.

Tako Washington užurbano priprema paket pomoći gospodarstvu. Radi se na planu potpora vrijednom i do 1.300 milijardi dolara, što je znatno više u odnosu na paket pomoći koji je Kongres usvojio za financijske krize 2008. i 2009. godine.

Unatoč poticajima, očekuje se recesija

Unatoč golemim poticajima, analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da postoji 80 posto izgleda da će SAD ove godine zaroniti u recesiju.

A jučerašnji rast burzovnih indeksa na Wall Streetu nije znatnije pridonio oporavku tržišta. S&P 500 indeks i dalje je oko 29 posto niži u odnosu na svoju rekordnu razinu, dosegnutu 19. veljače.

To znači da je duboko u području ‘medvjeda’, više od 20 posto ispod svoje prethodne rekordne razine. Tako je ovoga tjedna prekinuta rekordno duga vladavina ‘bikova’, koja je uslijedila nakon financijske krize 2008. godine.

I na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,40 posto, na 5.151 bod, dok je frankfurtski DAX porastao 2,0 posto, na 8.610 bodova, a pariški CAC 2,68 posto, na 3.855 bodova.

Komentari