Aladrović: Smrt djevojčice mogla se spriječiti

Foto: Marko Todorov / CROPIX

Ministar obitelji i socijalne politike Josip Aladrović najavio je izmjene Zakona o udomiteljstvu.

“Smatramo, prema svemu što se dosad moglo vidjeti, da se smrt djevojčice mogla spriječiti”, rekao je.

Dodao je da je odgovornost individualna u svakom slučaju, ali i leži na svima koji upravljaju sustavom. “To je kompleksan sustav i nikad nećemo moći sve ovakve slučajeve ‘istrijebiti’. Međutim, učinit ćemo sve da se mogućnosti minimiziraju i da se nikad ne ponove”.

Naveo je kako se već dugo radi na izmjenama Zakona o socijalnoj skrbi, koji bi uskoro trebao ići u javnu raspravu. “Ovaj je slučaj cijeli proces ubrzao”, rekao je za HRT.



“Cilj je standardizirati sustav. Sustav koji će formirati bazu znanja koje će se kapilarno – jasno i transparentno dijeliti. Želimo odvojiti obiteljske centre u cilju prevencije stigmatizacije unutar obitelji, za djecu prije svega. Također smatramo da postoji potreba za cjeloživotnim obrazovanjem djelatnika, za što će se unutar sustava uspostaviti poseban dio, a u njemu će djelovati oni ljudi koji se najviše bave praksom”, najavio je.

Dodao je: “Želim jasno apostrofirati da je iz razgovora s udrugama naglašena potreba za osnivanjem povjerenstva, neovisnog od Ministarstva koje će se baviti predstavkama i koje će dati uvid građanima u pojedine slučajeve”.

Smatra kako je transparentnost sustava jedan od preduvjeta njegova boljeg funkcioniranja.

Akcijski plan za udomljavanje i posvojenje

Najavio i nastavak razgovora vezano za udomiteljstvo te donošenje Akcijskog plana djelovanja u koji će biti uklopljenje sve legislativne i procesne izmjene, a koje bi trebale olakšati te ubrzati udomljavanje i posvojenje.

“Sve izmjene ići će prema korisnicima, oni nas plaćaju i njima smo odgovorni”.

Govoreći o nalazima inspekcije rekao je kako je dio vezan za Ministarstvo obavljen odmah i na temelju njega izvršene su smjene u Centru za socijalnu skrb u Novoj Gradiški.

“Utvrđeno je da je bilo grešaka u postupanju i utvrđena je odgovornost ravnatelja centra”.

Očekuju se još stručni nalazi Hrvatske komore socijalnih radnika i nalazi Hrvatske psihološke komore koji će biti gotovi sutra, najkasnije do kraja tjedna. Naglasio je da komore provode nadzor, a ministarstvo može narediti njegovo provođenje.

Na pitanje zašto je djevojčica vraćena u obitelj odgovorio je da postoje određene neke nejasnoće oko poduzimanja mjera.

“Naročito u ovom pitanju, budući da je djevojčica u udomiteljskoj obitelji imala sve uvjete za neometani razvoj”, rekao je te naglasio kako na temelju ovakvih slučajeva društvo ne smije ‘podleći’ stigmatizaciji cijele struke.

Dodao je kako će pojedinci koji ne rade svoj posao odgovorno – biti kažnjeni.

‘Nije uvijek biološka obitelj najbolje okruženje za odrastanje djeteta’

Vezano za dugotrajan proces posvojenja, ministar smatra da se ne radi o problemu samo legislativne prirode. Izuzetno je bitno da se olakša djeci izlazak iz institucija.

“Taj nas slučaj upozorava da nije uvijek biološka obitelj najbolje okruženje za odrastanje djeteta. Mnogi se možda s tim neće složiti, ali molim da pogledaju malo šire taj slučaj. Potrebna je promjena da perspektiva korisnika bude na prvome mjestu”, apelirao je.

“Naglašavam tezu o intenzitetu odgovornosti. Teško je, do prilično nemoguće s pozicije ministra utjecati na to kako je netko u jednom od centara za socijalnu skrb, u pojedinom slučaju reagirao. S druge strane, odgovornost sustava postoji i ja od nje ne bježim”.

Međutim, smatra da je u ovom trenutku bitnije pitanje kako ovakve slučajeve spriječiti.

Komentari