Ekstremne vrućine zahvatile Europu i SAD

Foto: Ranko Suvar / CROPIX

Ekstremne vrućine zahvatile su jug Europe, ali i druge dijelove kontinenta. I u više dijelova SAD-a tijekom dana očekuje se rušenje temperaturnih rekorda.

Talijanski meteorolozi kažu da će posebno biti na udaru Sardinija, gdje bi temperatura mogla dosegnuti 48 Celzijevih stupnjeva.

U nedjelju je za 16 gradova oglašen crveni alarm diljem zemlje, a očekuje se da će temperature doseći 36/37°C od Rima do Bologne i prije vrhunca toplinskog vala početkom sljedećeg tjedna.

– To je peć. Ne možemo predugo ostati na istom mjestu, rekla je za AFP u subotu ujutro Veronika Niederlovi, 16, češka turistkinja koja je došla posjetiti Rim.



Talijanska vlada savjetovala je svima koji se nalaze u područjima obuhvaćenim crvenim alarmima da izbjegavaju izravnu boravak na otvorenom sredinom dana, te da vode posebnu brigu o starijim i ranjivim osobama.

Prema dnevniku Il Messaggero, dvojica nogometaša amatera u dobi od 48 i 51 godine umrla su u petak navečer, nakon što im je pozlilo, vjerojatno zbog vrućine, tijekom utakmica na jugu zemlje.

Talijanski meteorološki zavod strahuje od “najintenzivnijeg toplinskog vala ljeta, ali i jednog od najintenzivnijih svih vremena”. Ni sjever poluotoka ne bi trebao biti pošteđen s 38°C koliko se očekuje u utorak u Milanu.

U Njemačkoj su najviše temperature u subotu izmjerene u bavarskom mjestu Möhrendorf-Kleinseebach (38,8 stupnjeva). Osim toga, u Berlinu je zabilježeno 35°C, a u Muenchenu 34°C., piše njemačka agencija dpa.

Najteže će biti od 19. do 23. srpnja, a vrućinu će osjetiti cijela južna Europa, ali i ostali krajevi. Takvo vrijeme pogoduje širenju šumskih požara. Na španjolskim Kanarskim otocima, već danima traje borba s vatrom na La Palmi. Do sada je evakuirano oko dvije tisuće ljudi.

– Šaljem apel jer požar nije pod nadzorom. Požar nije pod nadzorom i važno je ponašati se odgovorno, poručuje Fernando Clavijo, predsjednik Kanarskih otoka.

– Civilna garda dođe i pokušava vas natjerati da napustite svoj dom, da izgubite sve za što ste se trudili cijeli život i da dopustite da izgori jer takav je protokol, rekao je Leon Barreto, stanovnik La Palme.

U Francuskoj je ministar poljoprivrede Marc Fesneau u subotu bio žestoko kritiziran, jer je uvjeravao da su temperature “prilično normalne za ljeto”.

Reagirale su utjecajne ličnosti, poput stručnjaka za agroklimatologiju Sergea Zake. “Kada će naši političari shvatiti i prihvatiti izazove klimatskih promjena?”, požalio se na Twitteru.

Mjesec lipanj bio je drugi najtopliji od početke mjerenja u Francuskoj, gdje je nekoliko departmana od utorka stavljeno pod narančasti alarm zbog toplinskog vala.

Grčka također pati zbog toplinskog vala, zbog čega su vlasti bile prisiljene zatvoriti atensku Akropolu tijekom najtoplijih sati u nedjelju treći dan zaredom, kada su temperature u zemlji dosezale preko 41°C.

Temperature su u subotu premašile 40C na 87 mjernih stanica, prenijela je grčka novinska agencija ANA.

Ekipe Crvenog križa, raspoređene u podnožju Akropole kako bi pomogle turistima, intervenirale su “desetke puta” kako bi spasile posjetitelje zadnjih dana.

U Španjolskoj se očekuje novi val vrućine između ponedjeljka i srijede nakon kratkog predaha ovog vikenda na kraju tjedna u kojemu su temperature premašile 40°C u Andaluziji na jugu zemlje, kao i na Kanarskim otocima.

– Novi val bit će kratak, ali intenzivan: trebali bismo prijeći 42 stupnja, napisala je Meteorološka agencija (Aemet) na Twitteru.

Sjeverna Afrika također je pogođena. U Maroku se novi toplinski val najavljuje do utorka, s temperaturama koje će varirati između 37 i 47°C u nekoliko pokrajina, prema Glavnoj upravi za meteorologiju (DGM).

U Aziji, nekoliko pokrajina u južnoj i jugoistočnoj Kini doživjet će visoke temperature tijekom vikenda, dosezati 35 do 40 C, prema Središnjem meteorološkom opservatoriju. Ponegdje na sjeverozapadu u nekim bi gradovima temperatura mogla prijeći i 40°C.

U Japanu su vlasti pozvale stanovništvo na oprez jer se očekuje da će temperature u nedjelju i ponedjeljak na istoku zemlje doseći 39°C.

S druge strane svijeta jug Sjedinjenih Država prži se na vrućini: deseci milijuna Amerikanaca, od Kalifornije do Teksasa, trpjeli su opasno visoke temperature za koje se očekuje da će dosegnuti vrhunac tijekom vikenda.

Vlasti u SAD-u su upozorile stanovnike da će se vrućina opasna za zdravlje nastaviti i sljedeći tjedan. U Phoenixu, u Arizoni 16 dana zaredom izmjerena su 43 Celzijeva stupnja. U Dolini smrti u Kaliforniji živa u termometru mogla bi dosegnuti 54 stupnja, što je vrlo blizu najvišoj temperaturi ikad izmjerenoj u svijetu.

– Službeni je rekord 56 cijelih 6 stupnjeva. To je izmjereno davne 1913. Postoje neki sporovi u vezi s tim, ali to se i dalje priznaje kao najviša temperatura ikada izmjerena na Zemlji. Ali ovdje, u Dolini smrti, nismo došli do 54 stupnja veoma dugo, više od stotinu godina. I onda smo u 2020. izmjerili 54, 2021. također, i mogli bismo ponovno ovaj vikend, rekao je Matthew Lamar, nacionalni park Dolina smrti.

Na globalnoj razini, mjesec lipanj bio je najtopliji izmjeren, pokazuju europski Copernicus te američke agencije NASA i NOAA. Potom je prvi puni tjedan srpnja bio najtopliji ikada zabilježen, prema preliminarnim podacima Svjetske meteorološke organizacije (WMO).

Emisije stakleničkih plinova povećavaju snagu, trajanje i brzinu ponavljanja toplinskih valova, kažu stručnjaci. Vrućina je jedan od najsmrtonosnijih vremenskih događaja, rekao je WMO. Prošlog su ljeta samo u Europi visoke temperature uzrokovale više od 60.000 smrtnih slučajeva, pokazalo je nedavno istraživanje.

Južna Europa nastavit će znojiti sljedeći tjedan jer intenzivan toplinski val ne pokazuje znakove popuštanja, piše BBC.

Komentari