Erlić pohvalio mjere Vlade: ‘Hrvatska neprekidno raste ulažemo u sve krajeve države’

Luka Gerlanc/Cropix

Na kritike da je zabilježeni rast BDP-a utemeljen isključivo na povlačenju novca iz europskih fondova – odgovorio je Šime Erlić, ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije, gostujući u emisiji Hrvatskog radija “A sada Vlada”,

Zahvaljujući rastu potrošnje i investicija, hrvatsko gospodarstvo poraslo je i u četvrtom lanjskom tromjesečju, već 12. kvartal zaredom, i to za 4,3 posto na godišnjoj razini, dok je u cijeloj prošloj godini ojačalo 2,8 posto.

– Impresivni podaci, nastavak visokih stopa rasta, iznad prosječnih stopa rasta u odnosu na EU, što znači da već 12 kvartala Hrvatska neprekidno raste, visokim stopama rasta i to iznad prosjeka rasta EU-a, što znači da mi konvergiramo, odnosno približavamo se stupnju razvoja razvijenih zemalja od nas. To je i cilj i svrha politike i Vlade, ali i cilj i svrha europskih fondova koje smo stavljali na raspolaganje, koje ulažemo u sve krajeve Hrvatske, kako bi se približavali standardom i razvojem razvijenima od nas, rekao je Šime Erlić dodajući kako Vlada vjeruje da će se rast nastaviti i ove godine.

Foto: Damjan Tadic/Cropix

‘Posljedica mjera Vlade je rast BDP-a’

Rast BDP-a, kazao je Erlić, posljedica je mjera koje je Vlada poduzimala, ali i sredstava iz europskih fondova, kojih je osigurano nikada više.



– Jednom dobrom organizacijom uspjeli smo potrošiti i Fond solidarnosti u 2023. godini i u Nacionalnom planu oporavka i otpornosti smo među prvim zemljama po isplatama sredstava. U redovnoj omotnici kohezijskih sredstava na raspolaganju je zadnjih 10 godina bilo 11,33 milijarde eura i postavljalo se pitanje hoćemo li uspjeti iskoristiti sva ta sredstva. 2023. godina je bila završna godina i uspjeli smo potrošiti sva sredstva koja su na stavljena na raspolaganje i upravo to je jedan od razloga zbog čega imamo snažan skok BDP-a, dodao je Erlić.

Dodao je kako sve to znači jednu pozitivnu atmosferu za hrvatsku ekonomiju i državu, ali i trend koji Vlada želi nastaviti u budućnosti.

Indeks razvijenosti

U Hrvatskoj imamo 555 jedinica lokalne samouprave, dakle gradova i općina. Imamo indeks razvijenosti koji se donosi na trogodišnjoj razini. Zadnji važeći indeks je bio 2018. godine. Indeks razvijenosti pokazuje trogodišnje podatke i mjeri performansu rasta razvoja po šest ključnih pokazatelja, kao što su dohodak po stanovniku, izvodni prihodi proračuna,kretanje stanovništva, obrazovanost stanovništva.

– Vidimo da po svim ključnim pokazateljima svih 555 jedinica lokalne samouprave raste. Tako primjerice imamo rast dohotka po stanovniku, pa i po izvornim proračunskim prihodima, isto kao i obrazovanje. I, naravno, zaposlenost je svugdje padala. Interesantno jest da je 17 jedinica lokalne samouprave prešlo iz potpomognute kategorije u razvojnu kategoriju u trogodišnjem razdoblju, rekao je Erlić komentirajući najnoviji indeks razvijenosti za 2024. godinu.

Na temelju indeksa razvijenosti resorno ministarstvo određuje se sustav potpora, pa jedinice koje spadaju u potpomognuta područja imaju nešto širu paletu mogućnosti ulaganja kroz potporne programe.

– Često se tu radi o područjima koje su udaljena, pogranična, u zaleđu, teže dostupna i samim time njihov gospodarski rast je sporiji, rekao je ministar.

Naglasio je kako je u ovom mandatu Vlade napravljeno puno po pitanju regionalnih programa – novčano su povećani za duplo i razvijena je dodatna paleta novih programa, poput programa Like, Dalmatinska Zagora, Slavonija Baranja Srijem, program Sjever, Gorski Kotar, posebna omotnica sredstava za otoke.

Osijek povlači najviše sredstava za investicije

Lokalna samouprava dobila je nove zadatke, zahvaljujući nekim drugim zakonima. Međutim, lokalne jedinice mogu povlačiti sredstva za pojedine investicije. Osijek se pokazao kao jedan od boljih.

– Osijek je jedan od gradova koji ne samo je dobro povlačio sredstva, nego je iza toga stajala jedna dobra vizija investicija koje se trebaju realizirati. Osijek je drugi grad u odnosu na ono što je bio prije desetak godina, s obzirom na kvalitetu javne infrastrukture, od ulaganja u tramvaje, ulaganja u Tvrđu, gospodarske centre, regionalne distributivne centre, cijeli niz prometnih pravaca, nove autobuse, studentske domove, bolnicu itd., rekao je Erlić.

Komentari