OPTUŽBA Rohindže tuže Facebook zbog govora mržnje

Picture taken on May 12, 2012 in Paris shows an illustration made with figurines set up in front of Facebook's homepage. Facebook, already assured of becoming one of the most valuable US firms when it goes public later this month, now must convince investors in the next two weeks that it is worth all the hype. Top executives at the world's leading social network have kicked off their all-important road show on Wall Street -- an intense marketing drive ahead of the company's expected trading launch on the tech-heavy Nasdaq on May 18. AFP PHOTO/JOEL SAGET (Photo by Joël SAGET / AFP) (Photo credit should read JOEL SAGET/AFP/Getty Images)

Rohindže iz Mianmara, izbjegli u strane zemlje, tuže kompaniju Meta, donedavno poznatu kao Facebook, jer nije spriječila govor mržnje koji je bio uperen prema njima te su na taj način pridonijeli nasilju te traže odštetu od 150 milijardi američkih dolara.

Tužbe su podignute u SAD-u i Velikoj Britaniji.

U SAD-u je odvjetnička tvrtka Edelson PC i Fields PLLC podigla tužbu protiv Facebooka u San Franciscu, optužujući tu društvenu mrežu da je “spremna zanemariti živote Rohindža za bolji prodor na tržište u zemljama jugoistočne Azije”.

Britanska odvjetnička tvrtka koja zastupa neke od izbjeglica napisala je pismo Facebooku, a u njemu navodi da su Facebookovi algoritmi “pojačali govor mržnje protiv Rohindža”, da Facebook “nije ulagao” u moderatore i provjeravanje činjenica oko političke situacije u Mianmaru.



Facebook nije udovoljio zahtjevu Reutersa da komentira podizanje tužbi.

Facebook je 2018. priznao da nije učinio dovoljno da spriječi poticanje nasilja i govora mržnje protiv Rohindža. To je uslijedilo nakon neovisnog izvješća, koje je naručio Facebook, u kojem se navodi da je platforma omogućila okruženje za širenje kršenja ljudskih prava. Od tada je tvrtka poduzela mjere protiv zloupotrebe platforme za poticanje na nasilje, uključujući zabranu pristupa vojne hunte Facebooku i Instragamu nakon državnog udara 1. veljače.

Rohindže se smatraju ilegalnim migrantima u Mianmaru i desetljećima su diskriminirani od strane vlade i javnosti. Mianmarska je vojska 2017. godine pokrenula nasilnu akciju u državi Rakhine nakon što su Rohindže izvele smrtonosne napade na policijske položaje.

Tisuće ljudi je izgubilo živote, a više od 700.000 Rohindža je pobjeglo u susjedni Bangladeš.

Komentari