Petković: Došlo je do bombardiranja europskog tržišta kokainom, konzumacija je porasla za 30 posto

Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL

Povečana distribucija odnosno konzumacija kokaina pogodila je Europu, a trend je to kojeg nažalost prati i Hrvatska. Situaciju je komentirao Željko Petković, pomoćnik ravnatelja za suzbijanje zlouporabe droga Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Tvrdi kako je kriminalnim organizacijama koje se bave krijumčarenjem droge pala sjekira u med:

“Zadnje dvije godine smo fokusirani na pandemiju covid-a, ali je dobro predvidio jedan analitičar Europola prije dvije godine da će doći na neki način do bombardiranja europskog tržišta s kokainom što se i dešava. Jer ako pogledamo zemlje Latinske Amerika, proizvodnja kokaina zadnjih 15 godina je porasla skoro pa duplo. Znači na godišnjoj bazi govorimo oko 2000 tona, ako usporedite s 800 ili 1000 tona od prije 10-15 godina, znači vidljivo je da imate puno veću proizvodnju”, rekao je Petković u RTL-u Danas.

“Europa je postala, uz tržište SAD-a, jedan primarni kanal za usmjeravanje tog koji zadnjih nekoliko godina dolazi na tržište Europe”, dodao je.



Kaže kako Europsko tržište vrijedi između 9 i 10 milijardi eura:

“Radi se o jednom vrlo bogatom tržištu. Europa je sama po sebi vrlo bogato tržište jer ako gledate generalno potražnja za drogama je porasla za 30 posto. Na europskom tržištu vjerojatno i više, ali isto tako postoji jedan podatak koji se često ne spominje da je i smrtnost uslijed konzumacija narasla za 25 posto.”

‘Balkanske kriminalne skupine više nisu prisutne okolo zemalja proizvođača kokaina, nego su direktno u njima’

Kaže kako Hrvatska kaska za tržištem kokaina:

“Mi smo krenuli kasnije, ali vrlo brzo stižemo u Europu. Ako generalno gledamo još uvijek smo po potrošnji kokaina ispod europskog prosjeka, ali je skok puta četiri vrlo zabrinjavajuć.”

Kaže kako Balkanske kriminalne skupine ne djeluju međunarodno nego transkontinentalno:

“Ono što je zanimljivo u zadnje 2-3 godine da rade posao n to n. Balkanske kriminalne skupine više nisu prisutne okolo zemalja proizvođača kokaina, nego su direktno u njima. Znači oni sad već djeluju u Kolumbiji, Peruu i Boliviji i tamo direktno kupuju kokain koji distribuiraju na tržište Europe.”

Kaže kako su ulazne točke za tržište kokaina velike europske luke.

Kaže kako su prognoze da će tržište i dalje rasti: “Puno je lakše krijumčariti 5 kila kokain, nego 500 kila marihuane. A zarada je približno ista.”

Petković kaže kako treba raditi na prevenciji, na suzbijanju prodaje i na sustavu tretmana za ovisnike.

Komentari