Počinje akcija ‘Mir i dobro’, prošle godine u Hrvatskoj od pirotehnike stradalo 25 osoba

Damir Krajac / CROPIX

Splitska policija, vatrogasci i Hitna pomoć posljednjih su pet godina zahvaljujući preventivnoj akciji Mir i dobro zabilježili manji broj stradalih od pirotehnike, a na području Hrvatske lani je ozlijeđeno ukupno 25 osoba od čega dvije na širem splitskom području, rekla je u četvrtaka splitska policija.

Voditelj Odjela prevencije Policijske uprave splitsko-dalmatinske Paško Ugrina najavio je početak preventivne akcije ‘Mir i dobro’, koja počinje u petak, 13. prosinca, a završava 8. siječnja. Cilj je zadržavanje povoljnog stanja sigurnosti i sprječavanje zlouporabe pirotehnike uz naglasak na rizične skupine, a to su djeca.

“Akcija ‘Mir i dobro’ do sada je polučila ogroman uspjeh, pa je u našim evidencijama sve manje ozlijeđenih. Policiji ovo nije rutinska akcija već radimo ozbiljne pripreme. Na našem području smo tijekom prošlogodišnjeg provođenja akcije imali dvije ozlijeđene osobe kao i tri oštećenja uslijed aktiviranja pirotehničkih sredstava od čega je jedan zabilježen u zoni škole. Smanjen je i broj postupanja policije u odnosu na šverc pirotehnike, a na nacionalnoj razini je prošle godine ukupno ozlijeđeno 25 osoba od čega šestero djece među kojima je petero teško ozljeđeno”, kazao je Ugrina.

Naglasio je da su lani prijavili četiri pravne osobe zbog prodaje pirotehnike.



Suradnja žurnih službi i upozoravanja preko medija imaju veliki učinak

Zapovjednik splitske Javne vatrogasne postrojbe Ivan Kovačević izvijestio je da su do prije deset godina u prosincu imali povećanje intervencija i do 30 posto, osim  ljetnih mjeseci kada su harali požari. No u posljednjih pet godina povećane intervencije u prosincu iznosi svega deset posto.

“To je dokaz da sve ove akcije i suradnja žurnih službi, te upozoravanja preko medija imaju vrlo veliki učinak. Usporedbe radi sada imamo 15-tak intervencija više, a prije smo ih imali 50 više u prosincu. Štete su jako velike, u gradu nemamo velikih šteta od požara na otvorenom prostoru, u ruralnom imamo nešto više, ali je to mali broj u odnosu na stambene objekte. Neoprezno ispaljena raketa redovito upada u nečiji balkon, pa tako u prosincu imamo od tri do pet intervencija gašenja vatre na balkonima”, objasnio je Kovačević.

Upozorio je građane da preko noći ne ostavljaju uključene svjećice na svojim prozorima ili borovima jer vrlo često mogu izazvati požar.

O ozljedama koje se najčešće zadobivaju prilikom korištenja pirotehnike govorio je ravnatelj Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Leo Luetić.

Naglasio je da se zahvaljujući preventivnoj akciji ‘Mir i dobro’ svake godine smanjuje broj ozlijeđenih osoba, pogotovo djece. Mogućnost ozljeda je velika, obično je riječ o ozljedama šaka, lica i očiju, a ozljede mogu biti od lakših porezotina, pa do težih kao što su amputacije prstiju ili cijele šake, ozljede oka, pa i gubitak vida.

“Kao slučajni prolaznik bio sam svjedokom kada su djeca petarde ugurala u staklenu bocu i kada je došlo do detonacije komad stakla boce se jednom dječaku zabio u oko. Iako sam mu odmah pružio prvu pomoć i odveo ga u bolnicu nažalost je izgubio oko. Zato želim svima reći da je to vrlo opasno i apeliram na roditelje mlađe djece da im ne dopuštaju korištenje pirotehnike”, kazao je Luetić.

U sklopu akcije ‘Mir o dobro’ u Splitu djelatnici Mobilnog preventivnog centra i nadležnih policijskih postaja, u središtu grada u Ulici Kralja Tomislava svakog dana od 17 sati bit će na raspolaganju građanima za pitanja. Osim Splita Mobilni preventivni centar će biti i u drugim gradovima i općinama gdje se održavaju adventska događanja.

Komentari