Summit G20: Rat u Ukrajini i klimatske promjene među ključnim temama

Foto: Twitter

Rat u Ukrajini i klimatske promjene među ključnim su temama godišnjeg okupljanja skupine G20 u New Delhiju. Neugledne nastambe, majmuni i psi lutalice uklonjeni su s ulica indijske prijestolnice, a tvrtke, uredi i škole zatvoreni su u središnjoj poslovnoj i vladinoj četvrti u sklopu sigurnosnih mjera za dvodnevni summit. Sve dublje podjele glede ruskog rata u Ukrajini riskiraju ugrozu napretka na susretu najmoćnijih zemalja u svijetu, u pitanjima kao što su sigurnost hrane, dugovi i globalna suradnja u borbi protiv klimatskih promjena.

Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres rekao je da čelnici G20 imaju moć klimatsku krizu koja “izmiče kontroli” vratiti na početak te ih pozvao da preoblikuju globalna financijska pravila koja je opisao kao zastarjela i nepravedna.

– Klimatska kriza dramatično se pogoršava – ali kolektivnom odgovoru nedostaje ambicija, vjerodostojnost i hitnost, rekao je Guterres u govoru.

Guterres je zatražio od G20 da se obveže na održavanje “cilja od 1,5 stupanj na životu” – referirajući se na cilj Pariškog sporazuma iz 2015. o ograničavanju porasta globalne prosječne temperature na znatno ispod 2 stupnja Celzijeva u odnosu na predindustrijske razine, a cilj je 1,5 stupanj.



– Predložio sam Pakt o klimatskoj solidarnosti u kojem veliki emiteri ulažu dodatne napore u smanjenje emisija; a bogatije zemlje podupiru gospodarstva u razvoju da to postignu, rekao je Guterres.

Planom se razvijene zemlje pozivaju da postignu neto nulu što je moguće bliže 2040., a gospodarstva u razvoju što je moguće bliže 2050., predlažući postupno ukidanje ugljena do 2030. u zemljama OECD-a i 2040. u svim ostalima.

– Klimatska kriza izmiče kontroli. Ali zemlje G20 kontroliraju, rekao je.

– Zajedno, zemlje G20 odgovorne su za 80 posto globalnih emisija. Polovične mjere neće spriječiti potpuni klimatski slom, istaknuo je.

Glavni tajnik UN-a također je pozvao čelnike G20 da osiguraju poticaje od najmanje 500 milijardi dolara godišnje za ispunjavanje ciljeva održivog razvoja.

Bez mirovnog rješenja u bliskoj budućnosti

Upitan o ruskom ratu protiv Ukrajine, Guterres je rekao:

– Ne nadam se da ćemo imati mirovno rješenje u bliskoj budućnosti. Vjerujem da dvije strane još uvijek odlučuju nastavljati sukob, dodao je.

Također je rekao da Ujedinjeni narodi ne bi trebali biti odgovorni za postupke svojih država članica.

– Nemojmo učiniti UN žrtvenim jarcem za neuspjehe ili negativne postupke koje su počinile države članice, rekao je.

Guterres je rekao da je potreban učinkovit mehanizam za rješavanje duga kako bi se podržale obustave plaćanja, duži rokovi kreditiranja i niže stope pod pravednijim uvjetima za siromašnije zemlje. Nazivajući globalnu financijsku arhitekturu “zastarjelom, nefunkcionalnom i nepravednom”, Guterres je rekao da joj je potrebna duboka, strukturna reforma.

– Isto se može reći i za Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda, zaključio je.

 

Dominacija Zapada

Očekuje se da će summitom dominirati Zapad i njegovi saveznici. Kineski predsjednik Xi Jinping i ruski Vladimir Putin nisu prisustvovali sastanku – Xi je poslao premijera Lija Qianga, dok će Rusiju predstavljati ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.

Summit će svejedno okupiti najveće moćnike, dolazak u Indiju potvrdili su američki predsjednik Joe Biden, njemački kancelar Olaf Scholz, francuski predsjednik Emmanuel Macron, prijestolonasljednik Saudijske Arabije Mohammed Bin Salman i japanski premijer Fumio Kishida, među ostalima.

Britanski premijer Rishi Sunak poticat će indijskog premijera Narendru Modija da “prozove” Rusiju zbog invazije na Ukrajinu i iskoristi svoj utjecaj kako bi pomogao u okončanju rata, objavio je Financial Times u četvrtak.

Američka ministrica financija Janet Yellen, koja boravi u New Delhiju uoči Bidenova dolaska u petak, rekla je da je Washington voljan surađivati s Indijom i pomoći u izradi priopćenja na kraju summita, no to će biti izazovno.

– Shvaćam da je izazovno osmisliti takav jezik, ali znam da pregovarači o tome raspravljaju i naporno rade na tome, a mi smo svakako spremni surađivati s Indijom kako bismo pokušali osmisliti priopćenje koje će uspješno riješiti ovo pitanje, rekla je Yellen novinarima.

MMF za većinu zemalja G20 predvidio niži rast

Međunarodni monetarni fond je za većinu zemalja skupine G20 ove godine predvidio niži rast nego 2022.

Pregovarači su postigli napredak u većini pitanja, ali glavna točka prijepora veže se uz dio o ratu u Ukrajini, rekla su Reutersu četiri izvora iz indijske vlade. Postoje i određena neslaganja glede suradnje u borbi protiv klimatskih promjena, dodali su.

Skupina ne gleda jednako na postupno smanjenje upotrebe fosilnih goriva, povećanje ciljeva obnovljive energije i smanjenje emisije stakleničkih plinova.

Modijeva vlada koristi indijsko predsjedanje skupinom G20 i summit kako bi istaknula brzi gospodarski rast Indije i njezin sve značajniji položaj u geopolitičkom poretku.

Komentari