Toranj koji usisava smog iz zraka nakon Nizozemske i Kine stiže u Poljsku

Nizozemska tvrtka Studio Roosegaarde predvođena svojim osnivačem Daanom Roosegaardom pokrenula je niz urbanih inovacija koje spajaju umjetnost i modernu tehnologiju u svrhu stvaranja urbane i čiste okoline. Među inovacijama se pronašao i “Smog Free Tower”, prvi vakuumski čistač smoga koji svoje mjesto uskoro pronalazi u Poljskoj.

Urbanom inovacijom do čišćeg zraka

Nakon prvotne instalacije u Rotterdamu i Amsterdamu, potom u Pekingu 2016. godine, prvi vakuumski čistač smoga na svijetu u obliku tornja “Smog Free Tower” uskoro dolazi u poljski Krakov gdje će primjenom ionizacijske tehnologije rješavati probleme gradskog smoga.

“Smog Free Tower” dio je projekta koji je pokrenula nizozemska tvrtka Studio Roosegaarde predvođena dizajnerom i inovatorom Daanom Roosegaardom, a koji za cilj ima stvaranje čistijeg zraka u urbanim sredinama. Visina ovog inovativnog tornja je 7 metara, a debljina mu iznosi 3, 5 metara. Korištenjem ionizacijske tehnologije, toranj privlači i upija štetne čestice smoga, a nazad vraća pročišćeni zrak. Prikupljene ugljične čestice koje zaostaju nakon pročišćavanja zraka se komprimiraju i koriste za izradu nakita.



Izrazito visoka učinkovitost

Znanstvenici s Tehnološkog sveučilišta u Eindhovenu proučavali su učinkovitost Roosegaardovog tornja i otkrili su da može uhvatiti do 70 posto PM10 čestica (lebdeće čestice promjera manjeg od 10 mikrometara) i do 50 posto PM2.5 čestica (lebdeće čestice promjera manjeg od 2, 5 mikrometara). Ispitivanjima je utvrđeno da svojim radom toranj troši manje električne energije od običnog bojlera za vodu.

Nakon instaliranja u Pekingu, toranj je očistio 30 milijuna kubičnih metara zraka u 41 dan, što je deset puta veći volumen od Nacionalnog stadiona u Pekingu čiji je kapacitet 80.000 gledatelja. “SmogFreeTower” uskoro dolazi u Krakov, točnije u Park Jordana u blizini Muzeja suvremene umjetnosti, gdje će se od 16. veljače do 15. travnja održavati izložba na kojoj će se predstaviti prstenje napravljeno od sakupljenih ugljičnih čestica u već postavljenim tornjevima, piše Ekoportal.hr.

ZAGAĐEN ZRAK U ZAGREBU I tri puta veće koncentracije od normale

I Hrvatskoj bi takav toranj dobro došao. S obzirom na to da gradonačelnik Milan Bandić voli umjetničke instalacije poput svjetlećih fontana i spomenika možda i Grad Zagreb dobije jedan ovakav toranj na radost građana koji će možda onda moći uživati u donekle čistom zraku.

Naime, u Zagrebu su zabilježene visoke vrijednosti satnih koncentracija lebdećih čestica PM10 te je zbog toga indeks zraka loš ili vrlo loš. U kvartu Dugave zabilježeno je prekoračenje propisane 24-satne granične vrijednosti od 50 µg/m3.

Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” stoga je izdao preventivne preporuke u svrhu sprječavanja akutnih i dugoročnih negativnih utjecaja na zdravlje ljudi.

Savjetuju izbjegavanje dugotrajne i intenzivne tjelesne aktivnosti na otvorenome, posebno uz prometnice, djeci, trudnicama, osobama starije dobi te osobama oboljelima od kroničnih bolesti, narušena imuniteta te pušačima, ali i pasivnim pušačima.

I to nije izolirani slučaj. Iako gradonačelnik to ne želi priznati nakon svakog požara u jednom od brojnih reciklažnih središta i odlagališta otpada indeks zraka u Zagrebu postaje loš ili vrlo loš te bi ovakva korisna i oku lijepa spravica svima dobro došla.

Komentari